Kapitán Makk

Welcome to captain Makk’s blog!

Kapitán Makk is an upcoming stopmotion adventure game which tells a story about captain Makk who lives in unknown universe. It takes a really long time to deliver a mail there, so when he finally recieves the answer from his love that she wants him to come, he is old and his rocket as well. He has to repair the rocket and make right decisions on other planets , so the meeting will be successfull. Is captain going to make it? Will captain be accepted by his love? All it’s up to the player.

We use oldschool animation technique with “half-puppets”. All animated things are placed on a glass and shot vertically.

As two students of animation at Pilsen, Czech Republic, we like to use classic animation techniques, we like games and also there is a big chance we have good sense of humor.

Stay tuned!

Pavel Endrle & Martin Hahn

 

Vítejte na blogu kapitána Makka!

Kapitán Makk je připravovaná stopmotion adventura, která bude vyprávět o kapitánovi Makkovi, žijícím v neznámém vesmíru, kde doručení pošty trvá poměrně dlouho. Když mu tedy přijde odpověď od jeho vysněné, aby ji navštívil, už je starý a jeho raketa rezavá. Musí tedy raketu dát znovu do provozu a na dalších planetách jednat tak, aby jeho rande stopro klaplo. Stihne kapitán za svou milou dorazit a nebude nakonec odmítnut? Vše bude záležet na hráčovi.

Hra je vytvářena klasickou animační technikou s tzv. poloplastickými loutkami. Loutky a předměty jsou umístěny na skle a snímány vertikálně. Stejná technika byla například použita u kultovního českého animáku Potkali se u Kolína.

My, dva študáci z ateliéru animace v Plzni, máme rádi klasické animační techniky, hry a pravděpodobně máme i smysl pro humor.

Stay tuned!

Pavel Endrle & Martin Hahn

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: